logo

مرکز سورنا

شرکت دانش بنیان تولیدی سورنا صنعت خاوران پس از سال ها تجربه در سال 83 شروع به کار کرد. این شرکت با بهره گیری از انواع متخصصین در حوزه های مختلف و با استفاده از دانش فنی بدست آمده به تولید و ثبت اختراع انواع دستگاه ها با گرایش عصب روانشناسانه گامی در جهت تعالی انسان و اقتصاد بردارد.

نورومارکتینگ؛ رویکردی علمی به زبان بدن

نورومارکتینگ؛ رویکردی علمی به زبان بدن

کلمات فقط 7 درصد از ارتباطات را می سازند، و مابقی نحوه ادای کلمات (38 درصد) و زبان بدن (55 درصد) است که تأثیرگذار هستند. این آمار براساس تحقیقات پروفسور اَلبرت مهرابیان از دانشگاه یو سی ال ای انجام شده است.

البته این آمار و ارقام می تواند بسیار متفاوت باشد؛ زیرا به موقعیت و شرایط بستگی دارد و موضوعی که مورد بحث است – برای مثال، صحبت کردن تلفنی، تفاوت زیادی با مکالمه رودرو دارد. اما به هر حال زبان بدن بخش بسیار مهمی در ارتباطات محسوب می شود. زمانی که بحث ارتباطات و برقراری رابطه به میان می آید، عباراتی نظیر کلمه، زبان، حرف زدن، گوش دادن و سخن گفتن در ذهن هر فرد تداعی می شود؛ چرا که عمدتاً این گونه پنداشته می شود که زبان گفتاری، ابزار اصلی برقراری ارتباط میان انسان ها است.

هرچند که هرگز نمی توان اهمیت زبان کلامی در تکامل فکری بشر و یا نقش آن را در ارتباطات انسانی انکار کرد؛ نتایج تحقیقات نشان می دهد که برخلاف آن چه تصور می شود، زبان کلامی به تنهایی و در عمل بخش اندکی از بار ارتباطات انسانی را در حوزه تبیین نگرش ها، احساسات، حالات روحی و روانی بر عهده دارد. بشر از ابتدای زندگی اجتماعی خود، از زبان حرکات بدن استفاده می کرده است.

در دنیای کسب و کار همیشه توصیه شده است در مراودات و دیدارها، طرفین با هم دست بدهند تا از این طریق بهترین اثرگذاری را داشته باشند. قدمت این تصور به دوران باستان باز می گردد؛ جایی که انسان ها برای نشان دادن این که بدون سلاح هستند، کف دست خود را نشان می دادند. حتی گفته می شود که دست دادن نشانگر اعتماد به طرف مقابل است.

یافته های دیگری نیز در ارتباط با سایر حالات بدنی وجود دارد، برای مثال به سخنرانان یا فروشنده ها توصیه می شود که در مقابل مخاطب خود دست به سینه نباشند، چرا که پنهان کردن دست ها، احساس عدم اعتماد به نفس و حالت دفاعی را به طرف مقابل القا می کند.

به تازگی مقاله ای در مجله نوروساینس (علوم اعصاب شناختی) در این رابطه چاپ شده است که از اثرگذاری این حرکت در تعاملات اجتماعی سخن می گوید. نویسندگان این مقاله دریافتند که دست دادن در ابتدای یک تعامل اجتماعی آثار مثبتی در ارزیابی های حاصل از این تعامل می گذارد و همچنین آثار منفی آن را کاهش می دهد.

این تحقیقات به این باور که دست دادن در تعاملات اجتماعی و کسب و کاری نقش مهمی دارد، پایه ای علمی بخشید. ساندرا داگلاس، یکی از محققان این مقاله می گوید که انسان ها در تعاملات اجتماعی خود، کامل و بی نقص عمل نمی کنند، اما می شود در آغاز یک ارتباط با دست دادن از شدت اثرگذاری این اشتباهات ارتباطی و گاهی سوء تفاهم کم کرد. این مطالعه بر رفتارهای تمایل و امتناع در تعاملات اجتماعی تمرکز داشته است.

این محققان با استفاده از روش های اف ام آر آی و دستگاه های واکنش سنج پوستی و واکنش های رفتاری به دریافت پاسخ های ذهنی 18 داوطلب مرد و زن پرداختند. این نمونه ها در حین مشاهده و رتبه بندی فیلم های متحرک از صحنه های تعاملات کسب و کاری غیرکلامی مورد مطالعه قرار گرفتند.

یافته های محققان نورومارکتینگ، حاکی از آثار مثبت دست دادن است. علاوه بر این، بخش خاصی در مغز که مرکز پردازشگر پاداش در مغز است، فعالیت بیشتری در موقعیت هایی که طرفین دست می دهند نسبت به مواقعی نشان داده است که این کار را انجام نمی دهند.

البته محققان اظهار می دارند که دست دادن به تنهایی برای القای احساس مثبت و از بین بردن آثار منفی از تعامل کافی نیست بلکه، چگونگی این عمل نیز مهم است. دست دادنی که محکم، با اعتماد به نفس و صمیمانه و دوستانه باشد، از اثربخشی بیشتری برخوردار است.

پیش از این نیز تحقیقاتی در مورد آثار زبان و حالات بدن در تعاملات اجتماعی صورت گرفته است. تحقیقاتی که پایه های آماری و یا روانشناختی دارند، اما این اولین بار است که از ابزارهای علم نوروساینس برای بررسی این عوامل استفاده شده است.